Rolkowy poniedziałek 3 - Rolki dla początkujących

Komentarze (13) | 7 maj 2013


Witam
W poprzednich dwóch artykułów dowiedzieć się można było dlaczego warto kupić dobry sprzęt renomowanych i znanych firm oraz z jakich części składają się rolki.

Posiadając tego typu wiedzę możemy przejść do kolejnego etapu jakim jest wybór konkretnego modelu. Jako że znamy już podstawowe różnice pomiędzy typowymi rolkami dla początkujących (rolki rekreacyjne z małymi kółkami i elastycznym butem) oraz rolkami fitnessowymi dla bardziej zaawansowanych rolkarzy (twardszy i sztywniejszy but oraz mocniejsza i dłuższa szyna z większymi kółkami) skupimy się na wskazaniu poszczególnych modeli, które być może pomogą Wam zdecydować czy dana rolka jest odpowiednim wyborem.

Obecnie na rynku jest kilka firm, które produkują sprzęt godny uwagi. Osobiście wybierając rolki do oferty sklepu www.bladeville.pl skupiliśmy się na modelach 3 firm: K2, Rollerblade oraz Powerslide. Modele tych firm w danej półce cenowej posiadają bardzo podobną charakterystykę i różnią się drobnymi detalami.

Dzisiejszy artykuł poświęcimy kilku modelu dla początkujących, którzy nigdy wcześniej nie mieli do czynienia z tym sportem i nie planują traktować jazdy na rolkach jako sportu lub sposobu na trening.

K2 – Athena


Podstawowy damski model (męski odpowiednik F.I.T. 80) z kolekcji K2 dla początkujących  oparty na bardzo wygodnym softboocie (miękki but) z integrowanym butem wewnętrznym. Firma K2 jako pierwsza zastosowała tego typu rozwiązanie w rolkach i po dziś dzień rolki K2 słynną ze swojej wygody i komfortu jazdy. Górna klamra, rzep pod kątem 45o na podbiciu oraz system sznurowania. Kompozytowa (plastikowa) szyna została wyposażona w bardzo miękkie (80a) kółka o średnicy 80mm oraz łożyska Abec 5. Jest to typowa kombinacja pozwalająca na bezpieczną i wygodną jazdę bez uzyskiwania większych prędkości. Warto zwrócić uwagę na bardzo miękkie kółka, które na pewno zagwarantują duży komfort jazdy, ale też będą się szybko zużywać. Rolka zdecydowanie nie nadaje się do bardzo dynamicznej, szybkiej ze względu na plastikową szynę i bardzo miękki but.

Powerslide – GammaNowy model w kolekcji niemieckiej firmy Powerslide. Konstrukcja Softboot bardzo zbliżona do rolki K2 – Athena z górną klamrą, rzepem 45o stopni oraz systemem sznurowania. W modelu Gamma zastosowano już szynę aluminiową, która jest sztywniejsza i mocniejsza od szyny kompozytowej dostępnej w rolkach K2. Kółka o średnicy 80mm o twardości 82a z łożyskami Abec 5 zapewnią bardzo podobny komfort jazdy jak w przypadku Athena. Ciekawym rozwiązaniem jest rzep w tyłu rolki, który pozwala na zmniejszenie szerokości „koszyka na pięte” dla osób z bardzo wąską stopą. Wart uwagi jest również hamulec z bardzo dużą „gumą” której wysokość można zmienić w miarę zużycia co znacznie wydłuża jego żywotność. Ciemny design z białą cholewką dobrze widoczną w nocy.

Rollerblade – SparkKolekcja modeli Spark firmy Rollerblade to typowe rolki dla początkujących dostępne w różnych wersjach.
- Spark Comp – rolka oparta na plastikowej szynie z kółkami o średnicy 80mm i twardości 82a. Można powiedzieć że jest to odpowiednik rolek K2 – Athena. Asymetryczne sznurowanie dla zwiększenie komfortu.
Spark 80 Alu – rolka oparta na tej samej budowie co model Spark Comp jednak wyposażony już w aluminiową, sztywną szynę. System sznurowania True Wrap.
- Spark 84 – najbardziej zaawansowana wersja z serii Spark z szybkim systemem sznurowania oraz aluminiową, dłuższą szyną mieszczącą 4 kółka o średnicy 84mm. Bardzo dobry wybór dla osób, które będą chciały z czasem pojeździć nieco szybciej. Asymeyryczne sznurowanie z system True Wrap.

Główną różnicą pomiędzy rolkami Rollerblade a K2 i Powerslide jest wyciągany but wewnętrzny, który można np. umyć lub wysuszyć po jeździe. Być może jazda w wyciąganą wkładką nie będzie tak precyzyjna jak w rolkach z integrowaną wkładką, jednak osoby początkujących nie poczują żądnej różnicy.

Rolki Spark wyposażone są też w specjalny system sznurowania True Wrap (model Alu 80 oraz Alu 84), w którym dwie „szlufki” na sznurówki oplatają cała konstrukcję rolki co ułatwia mocna i dokładne zasznurowanie i poprawia trzymanie stopy – co jest bardzo istotne w przypadku rolek z wyciąganym butem wewnętrznym.

źródło: Pinterest


Wybór rolek konkretnego modelu powinien przede wszystkim opierać się na poprawnym dobraniu rozmiaru (o tym w kolejnym artykule lub do przeczytania tutaj: http://bladeville.pl/news/post/jak-wybrac-odpowiedni-rozmiar-rolek). Każdy ze wskazanym modeli jest wystarczający dobry do nauki jazdy i zwykłej jazdy rekreacyjnej. Trzeba pamiętać że każdy posiada inną budowę stóp i model wygodny dla jednej osoby może okazać się niekomfortowy dla drugiej. Jeśli istnieje taka możliwość warto przymierzyć dwa różne modele w celu porównania, w którym nasza noga będzie czuć się lepiej. Jeśli kupuje przez internet należy pamiętać o prawie do zwrotu lub wymiany w przeciągu 10 dni od daty otrzymania paczki. Pozwoli to nam na dokładne przymierzenie rolek w domowym zaciszu i podjęcie decyzji. Aby skorzystać  prawa zwroty rolki muszą być nieużywane  i zwrócone wraz z rachunkiem.

Jako że wygląd jest często jednym z decydujących aspektów wyboru rolek, można się przyjrzeć również męskim odpowiednikom każdego z modelu. Technologicznie nie będą się one różnić od wersji damskiej – kwestia jedynie dostępności rozmiaru ponieważ rolki męskie dostępne są od rozmiarów 40 w górę.

W kolejny poniedziałek rozważymy wybór rolek dla osób, które chcą nieco aktywniej korzystać ze swojego sprzętu.

Autor : Tomasz Szymczyk -  Odpowiedzilny za wybór oferty dostępnej na witrynie sklepu http://bladeville.pl/  

Poprzednie posty z tej serii: