Rolkowy Poniedziałek cz 2 - Z czego składa się Rolka ?

Komentarze (48) | 29 kwi 2013
Witam
Dziś wbrew wcześniejszym zapowiedziom zajmiemy się podstawowymi pojęciami dotyczącymi budowy rolki. Poniższy słownik ułatwi zrozumienie kolejnych artykułów i trochę przybliży nas do wybrania odpowiedniego modelu rolek.

Szyna (ang. Frame) –  Jeden z najważniejszych elementów rolki, po szynie najłatwiej odróżnić styl jazdy do którego jest przeznaczona rolka. Może być skonstruowana z aluminium lub kompozytu oraz mieścić koła różnej wielkości. Szyny kompozytowe pomagają amortyzować drgania i zazwyczaj stosowane są w rolkach dla początkujących. W rolkach fitness stosowane są sztywne aluminiowe szyny pozwalające uzyskać większe prędkości.Skorupa (ang. Shell) – Zewnętrzna „obudowa” rolki może być cała plastikowa (tzw. hardshell), lub posiadać miękkie materiałowe elementy (tzw. softshell). Rolki rekreacyjne i fitness wykorzystują konstrukcję softshell.

hardshell:softshellBut wewnętrzny (ang. Liner) – Może być wyciągany lub zintegrowany ze skorupą. Zbudowany jest anatomicznie z materiałów, które łatwo dopasowują się do indywidualnego kształtu stopy. Wraz ze skorupą składa się na najważniejszy element rolki. Wygodny i dopasowany do stopy but daje większą kontrolę nad rolką - pozwala jeździć bezpiecznie i szybko.Cholewka (ang. Cuff) – Jej zadanie to podtrzymywanie stawu skokowego, zapobiega krzywieniu się nóg i zabezpiecza przed kontuzjami.Koła – Różnią się od siebie przede wszystkim wielkością oraz twardością. Z reguły czym twardsze tym mniej przyczepne i bardziej trwałe i czym większe tym szybsze i mniej zwrotne. Koło do jazdy rekreacyjnej i dla początkujących powinno mieć rozmiar pomiędzy 80 a 84 milimetrów i twardość w okolicach 82-84A (czym większa liczba tym twardsze koło). Natomiast koła do jazdy fitness pomiędzy 84 a 100 milimetrów i tą samą twardość.Łożyska – To ważna część rolki, jednak nie warto kierować się ich jakością przy zakupie rolek. Po pierwsze ciężko jest odczuć różnicę pomiędzy dobrymi a słabymi łożyskami. Po drugie skala abec nie jest obiektywna, koła abec 1 jednego producenta mogą być lepsze niż abec 9 innego.Rzepy Klamry i Sznurowadła – pomagają utrzymać stopę w miejscu poczas jazdy. Rolka rekreacyjna / fitness posiada zazwyczaj sznurowadła lub system szybkiego sznurowania, klamrę lub rzep ułożony pod kątem 45 stopni, oraz górną klamrę.

W następny poniedziałek zajmiemy się już konkretnymi modelami rolek rekreacyjnych i fitnessowych, ich charakterystyką i zaletami.
Autor : Tomasz Szymczyk http://bladeville.pl/   źródło zdjęć: http://bladeville.pl/

Pozdrawiam