Rolkowy Poniedziałek cz 1

Komentarze (43) | 22 kwi 2013

Witam 
Dzisiaj zaczynam na blogu nową serię postów dotyczących rolek i wszystkiego co z nimi związane czyli tzw. "Rolkowy Poniedziałek". Od jakiegoś czasu dostaję od was sporo pytań odnośnie odpowiedniego sprzętu do jazdy. Pomyślałam że poproszę o pomoc mojego znajomego który od dawna zawodowo zajmuje się rolkami. Udało się :) Oto pierwsza część: 

Inline Skating – co, jak i dlaczego – czyli Rolkowy poniedziałek.

Jazda na rolkach to bardzo efektywna forma aktywnego spędzenia czasu. Jej popularność ciągle rośnie czego przykładem może być ilość powstających obiektów oraz tras przeznaczonych do inline skatingu.

Podczas jazdy na rolkach pracują prawie wszystkie grupy mięśni. Każdy może dostosować intensywność i poziom zaawansowania jazdy do swoich potrzeb, umiejętności czy też humoru. Krótka i wolna przejażdżka po parku, szybka i intensywna rundka wokół miasta czy też regularne i zaplanowane treningi dla ogólnego poprawienia kondycji – każdy znajdzie coś dla siebie.

Bez względu na nasze umiejętności, częstotliwość oraz cel jazdy najważniejszym elementem w jeździe na rolkach jest zakup odpowiednich rolek.

Obecnie inline skating dzieli się na wiele różnych dyscyplin takich jak: speed skating, aggressive, freeride, freestyle slalom, downhill, nordic, rollerski, hokej oraz najbardziej popularna jazda rekreacyjna/fitnessowa.
Aby rozpocząć swoją przygodę z jedną ze specjalistycznych dziedzin inline skatingu należy najpierw opanować podstawy jazdy czyli w dużym skrócie nauczyć się jeździć rekreacyjnie/fitnessowo.

Zakup odpowiedniego sprzętu który pozwoli nam na bezpieczną i komfortową jazdę jest równie skomplikowane jak zakup dobrych butów narciarskich czy snowboardowych. Przed rozpoczęciem poszukiwań rolek dla Siebie należy odpowiedzieć sobie na następujące pytania:
czy posiadam jakiekolwiek doświadczenie w jeździe na rolkach (ewentualnie łyżwach)
 jak często i gdzie zamierzam jeździć
 czy jestem osobą wysportowaną uprawiające aktywnie inne sporty czy też jazda na rolkach ma być jedną z moich pierwszych aktywności fizycznych od dłuższego czasu

Analiza odpowiedzi na powyższe pytania pozwoli nam na określenie grupy rolek, z której dokonamy wyboru:
 rolki rekreacyjne dla początkujących charakteryzujące się małymi kółkami i dość krótką szyną, która zapewnia nisko osadzony środek ciężkości oraz dużą zwrotność. But w rolkach rekreacyjnych jest bardzo elastyczny i lekki
 rolki fitnessowe posiadające sztywniejszy but oraz dłuższą szynę z większymi kółkami

Osoby, które nigdy nie jeździły na rolkach i nie uprawiają żadnych sportów powinny zdecydowanie wybrać rolki rekreacyjne. Małe kółka (średnica 80-84mm) pozwalają na wykorzystanie niskiej oraz krótkiej szyny. Niska szyna obniżą środek ciężkości przez co osoba nie mają doświadczenia z inline skatingiem czuje się pewniej i stabilniej. Krótka szyna to również większa zwrotność ułatwiająca naukę skręcania oraz hamowania. Lekki i elastyczny but zapewni komfort podczas nauki jazdy.

Rolki fitnessowe przeznaczone są dla osób, które uprawiają inne sporty lub miały już doświadczenie w jeździe na rolkach lub łyżwach. Rolki te posiadają większe kółka (od 84mm do 100mm średnicy) oraz wyższą i dłuższą szynę co umożliwia znacznie szybszą i płynniejszą jazdę na dłuższych trasach. But w tego typu rolkach jest sztywniejszy zapewniając odpowiednią stabilność oraz prawidłową pozycję stawu skokowego podczas jazdy z większymi prędkościami, szybkich i nagłych skrętów czy też dynamicznego hamowania.

Osoby wysportowane i uprawiające regularnie różnego rodzaju sportu znacznie szybciej opanowują techniki jazdy na rolkach. Balans, przyzwyczajenie do prędkości czy też sposób bezpiecznego upadania to wspólne elementy wielu sportów i jazdy na rolkach.Pozostaje więc pytanie – jakie rolki wybrać?

Proces wyboru odpowiednich rolek jest znacznie bardziej skomplikowany niż to się może wydawać. Na samym początku należy sobie zdać sprawę, że podobnie jak w przypadku rowerów, nart czy snowboardu, istnieje pewna granica finansowa poniżej której zakup produktu wiąże się z zakupem słabej jakości sprzętu.

Ponieważ rolki, jak forma aktywnego spędzenia czasu, stają się coraz bardziej popularna, większość dużych sieci handlowych posiada w swojej ofercie sprzęt do inline skatingu w cenach, które przyciągają wielu amatorów tego sportu.

Niestety, bez względu na to gdzie kupimy nasze rolki, gdzie one zostały wyprodukowane i jakie posiadają podzespoły – Nie ma możliwości aby dobre (dobre, nie bardzo dobre) rolki dla dzieci z kompletem ochraniaczy i plecakiem kosztowały 200PLN, a sprzęt dla osoby dorosłej do jazdy fitnessowej widniał na półce z ceną 199PLN.

Podstawą dobrej rolki jest sztywna i wytrzymała konstrukcja buta z wyprofilowaną i anatomiczne ukształtowaną wkładką wewnętrzną wykonaną z wysokiej jakości materiałów, które dopasowują się do kształtu naszej stopy. To właśnie te elementy wraz z klamrami oraz system sznurowania odpowiedzialne są za prawidłową pozycję stopy w rolce, utrzymywanie stawu skokowego oraz transfer energii powstałej podczas jazdy – w skrócie gwarantują komfort i bezpieczeństwo jazdy.

Tanie rolki to tani plastik, tanie materiały wewnętrzne i prosta konstrukcja. Słaba jakość plastiku przekłada się na jego niekontrolowaną elastyczność, która w miarę coraz częstszego korzystania z rolek zwiększa ich giętkość powodując dyskomfort w okolicach kostki oraz niestabilną postawę podczas jazdy, która może być powodem kontuzji stawu skokowego. „Wyginające” się na boki rolki to typowy objaw słabej jakości produktu.

Wnętrze rolek powinno być tak zaprojektowane, aby bez względu na kształt i rozmiar naszej stopy, gwarantowało komfort jazdy nawet podczas kilkugodzinnych wycieczek. Anatomiczna kształt wnętrza rolki oraz wykorzystanie specjalnych pianek, które pod wpływem ciepła dopasowują się do kształtów naszej stopy zapewniają komfort i bezpieczeństwo. Źle wyprofilowane rolki z tanią i niewygodną wyściółką mogą powodować obtarcia a nawet uniemożliwić jazdę.

Analogicznie wygląda temat kółek, łożysk oraz szyny. Dobrej klasy kółka do jazdy fitnessowej (komplet 8 sztuk) z podstawowymi łożyskami (16 sztuk) kosztuję od 120PLN do160PLN. Problem z tymi elementami jest taki iż ich jakość można ocenić dopiero podczas jazdy. Rolka z super widocznym napisem na szynie ABEC 9 oraz kółkami o twardości 84a, może prezentować się bardzo okazale na półce sklepowej. Jednak w trakcie jazdy na sprzęcie za 199 czy nawet 299PLN okazuje się, że inni rolkarze jadą od nas znacznie szybciej, nie drżą im nogi na lekko chropowatej nawierzchni, a ich kółka w ich rolkach ścierają się 2 razy wolniej.

Przeglądając oferty rolek znanych i sprawdzonych firm takich jak Powerslide, Seba, K2, Rollerblade, Fila czy Roces widać że ceny podobnej klasy rolek są do siebie bardzo zbliżone, natomiast ich „marketowe odpowiedniki” są nawet 2 razy tańsze – to mówi samo za siebie.W tym momencie sporo osób wykrzykuje pytanie: Ale po co mi rolki za 500-700PLN skoro nigdy wcześniej nie jeździłem/nie jeździłam i nie wiem czy mi się spodoba? Odpowiedź jest prosta – jeśli kupimy rolki bardzo słabej jakości to na pewno nam się nie spodoba!

Każdy nas ma różne potrzeby i różne plany związane z jazdą na rolkach, ale jedno jest pewne – każdy chce się rozwijać. Nikt nie zaczyna jazdy na rolkach po to aby jeździć coraz gorzej, ale po to aby czerpać z tego jak największą przyjemność i z czasem poruszać się płynniej, szybciej i pewniej – a z czasem może spróbować jakiejś innej dyscypliny rolkowej.

Kupując dobrej jakości rolki, które być może wyglądają lub sprawiają wrażenie „zbyt zaawansowanych” dla nas inwestujemy w przyszłość. Nasz sprzęt nie dość że ułatwi nam naukę jazdy ze względu na duży komfort i bezpieczeństwo jazdy to z czasem, gdy nasze „podszlifujemy” umiejętności, pozwolą na szybką, dynamiczniejszą jazdę, do której prawdopodobnie wystarczy jedynie wymiana kółek u łożysk bez potrzeby wymiany całego sprzętu.

W takim razie czy są jakieś konkretne modele, które można polecić dla osób, które chcą zacząć swoją przygodę z rolkami? O tym już w następny poniedziałek!___________________________________________________________________________________

Kilka słów o autorze: 

Tomasz Szymczyk:
-  manager sklepu Bladeville.pl odpowiedzialny za kontakt z klientem oraz wybór oferty dostępnej na witrynie sklepu
 pomysłodawca Darmowych Warsztatów Rolkowych – I Love Rolki
 międzynarodowy team manager Powerslide FSK Team
 od ponad 15 lat aktywny rolkarz agresywny
 komentator i licencjonowany sędzia na wielu zawodach w jeździe agresywnej na rolkach
Jak wam się podoba nowa seria ? Może macie jakieś pytania?

Pozdrawiam