Chce mieć zarysowany brzuszek - kilka wskazówek

Komentarze (29) | 10 lut 2013
Witam
Dostaje wiele e-mail od was odnośnie tego jak mieć piękny brzuch z zarysowanymi mięśniami, czyli typową krateczkę czy kaloryfer. Niestety czasem mam wrażenie że nie którym się wydaję to jest banalnie proste, to nie jest tak że wystarczy miesiąc robienia brzuszków i będziemy mieli wymarzony abs. Osiągnięcie takiego efektu jest o wiele bardziej skomplikowane. Dzisiaj napiszę parę słów na ten temat.

@ bycidealna.tumblr.com

Aby mieć widoczną "kratkę" trzeba: 
- mieć sporo mięśni na brzuchu
- mało tłuszczu w organizmie
- mało wody w organizmie

Dlatego same brzuszki nie wystarczą, dzięki nim mięśnie rosną ale nigdy ich nie zobaczymy jeśli nie zmniejszymy ilości wody i tłuszczu w naszym organizmie. Do tego trzeba również treningów aerobowych które spala tłuszcz np: bieganie i odpowiedniej zdrowej diety - takiej w której nie będzie soli. Czas w którym osiągniemy zamierzony efekt jest rzeczą indywidualną. Osoby z natury szczupłe mogą zrobić to w 2-3 miesiące innym może zając to nawet kilka lat. 

Jak ćwiczyć brzuch ? 
Nie wystarcza same tradycyjne brzuszki które angażują tylko górne partie mięśni. Trzeba ćwiczyć również te dolne oraz boczne (chociaż mi osobiście nie podobają się duże boczne mięśnie brzucha) Do krótkich spięć ( półbrzuszków) możemy dodać brzuszki robione na skos (do kolana) oraz nożyce czy krążenia nogami na leżąco. Dużo ćwiczeń na brzuch możecie znaleźć tutaj - Fit gif brzuch  Fit gif boczki. Do krótkich spięć możemy dodać obciążenie - np 2kg hantle trzymaną w rękach przy klatce piersiowej. 
Niektórzy sugerują aby ćwiczyć codziennie - wg mnie najlepiej jest robić sobie jedno-dwudniowe przerwy - w końcu mięśnie rosną w czasie odpoczynku. 

Aeroby
Jak najlepiej biegać by spalić tłuszcz ? Słyszałam już wiele teorii na ten temat. Ja wybieram dłuższy bieg 30-45 min na 60-70 % swoich możliwości czyli w moim przypadku jest to prędkość pomiędzy 7,5 - 8,5 km/h (na początku kilka minut rozgrzewki, na koniec cool down) - tak poradził mi pierwszy trener który układał mi trening i dietę. Tak samo wygląda program "Fat burning" na praktycznie każdej bieżni. Ile ? optymalna ilość to 3-4 razy w tygodniu. 

Aeroby a spalanie mięśni ? 
Usłyszałam kiedyś zdanie takie zdanie "tylko profesjonaliści robią redukcję i masę jednocześnie" Niestety nigdy podczas ćwiczeń aerobowych nie spalimy samego tłuszczu, zawsze stracimy również trochę mięśni. Dlatego przez połowę listopada i grudzień wykonywałam same ćwiczenia siłowe - aby nabrać mięśni które później pomogą mi w spaleniu tłuszczu- to wydało mi się najrozsądniejsze. W końcu im więcej mięśni tym szybszy metabolizm. Teraz zaczynam dokładać bieżnie do moich treningów. 
Mam nadzieję ze za niedługo będę mogła pochwalić się swoimi wynikami. 

@ bycidealna.tumblr.com


Pozdrawiam