Najważniejsze informacje dotyczące antykoncepcji awaryjnej

Komentarze (26) | 24 lis 2015
Początkiem roku zrobiło się głośno o tzw "tabletce po" czyli antykoncepcji awaryjnej, która w połowie kwietnia tego roku, została dopuszczona do obrotu bez recepty. Sama pamiętam jeszcze moment, w którym decyzja dotycząca dostępności pigułki nie była podjęta. Temat stał się kontrowersyjny i był często komentowany w mediach - niestety bardzo często pojawiały się informacje niezgodne z prawdą. Dlatego jestem za powstawaniem kampanii edukacyjnych mających na celu szerzenie rzetelnej wiedzy na "te" tematy, bo niestety w Polsce seks i antykoncepcja to nadal tabu, a edukacja seksualna w szkołach pozostawia wiele do życzenia. Tak naprawdę często jedynym źródłem informacji dla osób szukających odpowiedzi na ważne pytania w tej dziedzinie jest internet.

Masz prawo wyboru

W dyskusjach pomiędzy zwolennikami i przeciwnikami "tabletki po" często widziałam próby swego rodzaju piętnowania dziewczyn które miałyby z tej metody korzystać - niesłusznie. Tak naprawdę czasem zwykłe metody antykoncepcji zawodzą, na co nikt nie ma wpływu. W takich i innych sytuacjach każda kobieta ma prawo sama decydować o sobie i swoim ciele. Do kwietnia w Polsce dostępne były jedynie leki na receptę z substancją aktywną: lewonorgestrel działające do "72h po". W praktyce to była walka z czasem bo dostanie takiej recepty nie było łatwe, nawet w większych miastach, bo lekarze odmawiali, a najciężej było jeśli trafił się weekend. Pigułka która jest dostępna bez recepty działa podobnie. Substancją czynną jest octan uliprystalu, można ją zażyć do 120h (5-ciu dni) po stosunku, jednak najlepiej zrobić to jak najszybciej.


Jak działa antykoncepcja awaryjna ?

Tabletka po to nadal antykoncepcja i ma zadanie podobne jak inne środki antykoncepcyjne czyli nie dopuszczenie do złączenia się plemnika z komórką jajową. W tym wypadku opóźnia owulacje o kilka dni, do tego czasu plemniki przestają być zdolne do zapłodnienia. W rezultacie pigułka może zapobiec ciąży nawet w chwili gdy ryzyko jest największe. Jeśli jesteś już w ciąży tabletka nie zadziała, nie będzie miała wpływu na jej przebieg, bo nie jest środkiem wczesnoporonnym - nie powoduje aborcji tylko nie dopuszcza do powstania ciąży.

Kto i gdzie może ją kupić ? 

Mogą ją nabyć wyłącznie w aptekach osoby, które ukończyły 15 rok życia. Farmaceuta może odmówić wydania leku jeżeli nie jest pewny wieku osoby kupującej.  Średnia cena za 1 pigułkę to 120 zł. 

Czy po przyjęciu tabletki trzeba się nadal zabezpieczać ?

Tak, tabletka działa jednorazowo. Powinno się ją stosować jedynie w sytuacjach awaryjnych, nie może zastępować innych metod antykoncepcyjnych. Po przyjęciu pigułki, do końca cyklu powinno się stosować metodę mechaniczną. 


Czy tabletka może wywołać skutki uboczne ? 

Tabletka w większości przypadków jest dobrze tolerowana przez organizm. Jednak jak przy każdym leku mogą wystąpić skutki uboczne: najczęściej: nudności, wymioty (jeśli wystąpią w ciągu 3h od przyjęcia pigułki, trzeba przyjąć kolejną ) bóle brzucha, zaburzenia miesiączkowania w pierwszych miesiącach po przyjęciu. Jeśli stosujemy antykoncepcję hormonalną może osłabić jej działanie. Antykoncepcja awaryjna nie ma wpływu na naszą płodność, nie będziemy odczuwać jej skutków jeśli jednak zdecydujemy się na dziecko. 


Więcej informacji można znaleźć na stronie: http://tabletka.edu.pl/ 
Wpis powstał w ramach kampanii edukacyjnej promującej wiedzę na temat antykoncepcji awaryjnej.