Pomocy, szukam butów w żółtym kolorze !

Komentarze (52) | 22 kwi 2014
Bardzo często dostaje różne wiadomość. Jedne z częściej powtarzających się, to prośby o pomoc w znalezieniu odpowiednich butów. I nawet nie chodzi tutaj o dobranie odpowiedniego modelu, tylko po prostu o podanie nazwy sklepu, w którym znajdziemy odpowiedni kolor. Niektóre z tych próśb są naprawdę dramatyczne: pomocy.. błagam...jestem załamana bo nigdzie ich niema. Ewentualnie zapytania: czy buty w sklepie : www.taniebutynikefreerun.... są oryginalne.Nie wiem jak niektórzy sobie wyobrażają działania wielkich marek sportowych, ale nie ma takich sytuacji, że dany model butów w danym będzie na rynku przez wiele lat.  Oczywiście zdarzają się wyjątki takie jak : kultowe klasyczne białe/czarne Conversy czy popularne EMU, które ostatnio chyba i tak trochę podupadły. Nie ma takich wyjątków w obuwiu sportowym, gdyż marki ciągle ze sobą rywalizują. Co rok wychodzi model który jest bardziej zaawansowany niż poprzedni. Co roku firmy te przeznaczają ogromne budżety na badania i tworzenie nowych technologii. Nowe kolekcje wypuszczane są dwa razy do roku: sezon wiosna-lato i jesień-zima. Wraz z nimi startują nowe kampanie i cały marketing.

Ten schemat jest bardzo podobny do działania popularnych sieciówek np. H&M. Też mamy 2 razy do roku nową kolekcję, która kończy wielka wyprzedaż trwająca około dwa miesiące. Później wchodzi nowa kolekcja. Czy gdziekolwiek dostaniemy rzeczy marki H&M z kolekcji jesień-zima 2011 ? nie, chyba że jakimiś cudem uda nam się upolować coś używanego.

Sklepy z odzieżą sportową różnią się tym, że są prowadzone na zasadzie franczyzy. Każdy sklep czy sieć sklepu ma swojego właściciela, który decyduje o asortymencie i wyglądzie sklepu. Autoryzowane sklepy zamawiają towar u producenta. Nie wiem dokładnie jak to wygląda w przypadku poszczególnych marek, ale najprawdopodobniej większość ma dostęp do katalogów, w których znajduje się cała dana kolekcja na obecnie trwający sezon. Właściciel sklepu zamawiając konkretną rzecz musi zdecydować się na całą rozmiarówkę: od XS do XL. Sezon letni trwa mniej więcej od przełomu luty/marzec do czerwca. W czerwcu rzeczy które się nie sprzedają zostają przecenione. Niesprzedany towar kolejno obniża się do sierpnia, tak aby zszedł i zrobił miejsce dla nowej kolekcji. I cały cykl zaczyna się od początku. Niesprzedane rzeczy odsyła się do producenta, później mogą one trafić do przeróżnych outletów.

Żółte buty Adidas Adipure TR 360, które recenzowałam mam od kwietnia 2013, pochodzą one zapewne z kolekcji wiosna-lato 2013. W czasie gdy pisałam tą recenzje można było kupić je wszędzie. Zarówno w sklepach internetowych, jak i stacjonarnych. W tym momencie najprawdopodobniej nie znajdziemy już ich nigdzie. Obecnie mamy inną kolekcje, model został ale wprowadzone zostały inne wersje kolorystyczne.

Adidas Adipure TR 360 - wiosna/lato 2013
Ten model obecnie możemy znaleźć tylko w takich kolorach, które za pół roku mogą już być niedostępne.


Adidas Adipure TR 360 - wiosna/lato 2014
Bardzo podobna sytuacja jest z butami Nike Free Run 3. Kolor różowy i miętowy był dostępny w sezonie wiosna/lato 2012. W tym momencie nie ma możliwości znalezienia ich w autoryzowanym sklepie, bo nie są już produkowane, producent nie umieszcza ich w katalogu, a sklepy nie mogą ich zamawiać. Mało prawdopodobne jest to, że jeszcze kiedykolwiek się pojawią. Na rynku obecnie jest model Nike Free Run +5, który jest bardziej zaawansowanym modelem niż +3. Marki zazwyczaj nie cofają się, nie wypuszczą buta w starszej technologii, gdy już mają coś nowszego i pracują nad kolejnym.

Lukę obecnie wykorzystują Chiny wypuszczając tysiące podróbek, które można kupić chociażby na allegro. Również w podejrzanych sklepach o dziwnych nazwach, oferujących wszystkie rozmiary we wszystkich kolorach i 30 dniową wysyłkę (chociaż już nie zawsze) buty można zamówić pojedynczo ale w hurcie wychodzą o wiele taniej. Sprzedawca nawet nie widzi towaru, jeśli ktoś zamawia buty za 200zł on zamawia je na azjatyckiej platformie podobnej do allegro, gdzie kosztują one 80-90zł. Podaje adres dostawy kupującego, a różnica w cenie od razu trafia do jego kieszeni.

Kolejne rzeczy do zastanowienia się: kto przecenia najbardziej chodliwy towar ? Cena regularna tego modelu wynosiła : 439 zł. Jak może utrzymać się sklep, w którym cały asortyment, przez cały rok jest przeceniony średnio o 60% ?

Obecnie takie Free Runy można kupić na targu w Egipcie za 30$ :) kiedy ja byłam w styczniu 2013 były tylko Conversy i Air Maxy o tak intensywnym zapachu taniej gumy, że w obuwniczym mogło się w głowie zakręcić. Wiem, są osoby które wierzą, że to jednak z amerykańskich magazynów pochodzą te buty, bo w Ameryce wszystko jest i to połowę taniej niż u nas. Później widząc przesyłkę z Chin wmawiają sobie, że to na pewno idzie z tej samej fabryki co oryginalne.

No cóż, nie może być tak że pierwszym kryterium wyboru butów sportowych jest sam kolor wygląd a drugim cena. Wiem że dziewczyny zazwyczaj lubią mieć ładne rzeczy, ale w przypadku butów do ćwiczeń chodzi jednak o coś więcej.

W listopadzie napisałam dwa posty odnoście wyboru butów:
http://www.bycidealna.pl/2013/11/czym-kierowac-sie-przy-wyborze-butow.html
http://www.bycidealna.pl/2013/11/typ.html

Naprawdę, sam kolor to nie wszystko.