Czym kierować się przy wyborze butów sportowych ? cz 1

Komentarze (50) | 7 lis 2013
Witam
Dzisiejszy post jest dla tych, którzy myślą o zakupie odpowiednich butów sportowych, ale kompletnie nie wiedzą co wybrać. Bardzo często pytacie właśnie o konkretne modele, albo prosicie o polecenie czegoś dobrego dla was. Mam nadzieję ze dzisiejszy post trochę wam pomoże.

Moim zdaniem wybierając buty biegowe powinniśmy się kierować kilkoma rzeczami. Najważniejszą z nich powinien być rodzaj wykonywanej aktywności fizycznej, dzięki temu będziemy mogli dopasować but do naszych potrzeb. Następny punkt nie powinien dotyczyć osób które mają neutralny typ stopy - czyli stawiają stopę prosto, gdyż do nich będzie pasować każdy rodzaj obuwia. Cena dla mnie jest ważniejsza niż wygląd/kolor. Jeżeli ktoś zaczyna swoją przygodę z ćwiczeniami i nie jest pewny czy będzie trwała długo, powinien zdecydować się na tańsze buty. Po jakimś czasie można zainwestować w droższy, bardziej zaawansowany model.Dzisiaj skupię się na punkcie pierwszym. 
Wykonałam grafikę która mniej więcej może obrazować typy odpowiednich butów w zależności od aktywności, którą chcemy wykonywać.
Weźmy np bardzo popularne Nike seria Free Run, których cena jest dosyć wysoka. Jest to but do biegania naturalnego. Jeżeli ktoś chce biegać krótko, od czasu do czasu będą ok. Jeżeli jednak zaczyna biegać po 5, 7, 10 km czy więcej, mogą zacząć się problemy gdyż ten model ma cienką podeszwę z małą amortyzacją (podobnie będzie z Real Flexami, chociaż dla mnie były lepsze). Dosyć często widuje je na siłowni, do ćwiczeń będą całkiem w porządku, ale na pewno lepiej sprawdziły by się modele treningowe. Te z kolei nie będą nadawały się do biegania gdyż często nie mają w ogóle amortyzacji, a gumowe antypoślizgowe elementy na podeszwie mogły by się szybko zetrzeć. Jeżeli ktoś zaczyna bieganie i ma w planach starty w biegach powinien zdecydować się na obuwie biegowe z grubszą podeszwą.


Zamawiając buty w internecie czytajcie opisy, kupując w sklepie pytajcie sprzedawców. Nie nastawiajcie się na konkretny model tylko ze względu na sam wygląd i kolor.
(Chcę Free bo mi się podobają, przecież są do biegania!)

Modele butów przedstawionych na grafice: 1. Nike Lunareclipse +3, 2. Puma Defendor win's 3. Nike zoom Vomero +8 , 4. Puma Axis 3, 5. New Balance MINIMUS WR10BP2, 6. Nike Free Run +5,7. Nike Free Run +4,8. Nike Free Flyknit, 9. Reebok Real Flex Run 2.0, 10. Nike Flex trainer 2, 11.Reebok Realflex Fuision 2.0, 12 Nike Air Musio, 13 Nike Free Bionic, 14. Nike Free Training Fit 3, 15 Adidas Adipure TR 360, 16. Nike DualFusion TR, 17. Adidas ADIZERO ADIOS BOOST, 18.Nike DUAL FUSION LITE 19. Puma GILITY XT ELITE WOMEN'S
zdjęcia butów pochodzą ze sklepu fitnesstrening.pl

Pozdrawiam