Czy warto jeść pączki w Tłusty Czwartek ?

Komentarze (58) | 27 lut 2014
Witam
Już w tamtym roku poruszałam ten "bardzo na czasie" temat. Z jednej strony staracie się eliminować w codziennym menu takie słodkości, z drugiej w domu i pracy zawsze znajdzie się osoba która kupi kilkanaście sztuk pączków. U mnie w domu tak było, mama wracając z pracy zawsze przynosiła 12-15 szt na 3 osoby. Nawet jeśli przy pierwszym podejściu "zjedz bo kupiłam" udawało mi się odmówić, to przy kolejnych "zjedz bo trzeba będzie wyrzucić" już nie. No ale wracając do tematu, jesteście na diecie przychodzi TEN dzień zjeść pączka czy nie ?

Rok temu byłam na tak i dzisiaj też jestem na tak, dlaczego ? 

W jeden dzień nie można przytyć, tak jak i schudnąć

Jeśli tylko macie na nie ochotę to zjedzcie, jeden czy dwa nie zaszkodzą. Przy 7-8 sztukach już można dyskutować. Dużo gorszą opcją jest częstsze podjadanie mniejszej ilości słodyczy, niż zrobienie sobie "porządnego" Cheat day :) raz na czas naprawdę można. Jeśli sumienie nie daje wam spokoju możecie zrobić dodatkowy trening w ciągu tygodnia.

Obecnie tłusty czwartek, powinien chyba nazywać się słodkim czwartkiem. W tym dniu królują pączki i faworki, a właściciele cukierni mają pewnie najlepszy dzień w ciągu roku. Podobnie jak firmy produkujące znicze we Wszystkich Świętych, czy serduszka w Walentynki. Dzisiaj trafiłam na taką ciekawostkę:
"Dawniej objadano się pączkami nadziewanymi słoniną, boczkiem i mięsem, które obficie zapijano wódką. Około XVI wieku w Polsce pojawił się zwyczaj jedzenia pączków w wersji słodkiej. Wyglądały one nadal nieco inaczej niż obecnie – w środku miały bowiem ukryty mały orzeszek lub migdał. Ten, kto trafił na taki szczęśliwy pączek, miał cieszyć się dostatkiem i powodzeniem."

Oczywiście każdy może wybierać słodkości jakie tylko chce. Zrobienie dzisiaj smacznej sałatki owocowej dla całej rodziny, nie wydaje się być głupim pomysłem. 


na koniec w ramach przypomnienia:

Jeden mały (70g) pączek ma:

290 kcal | 5g białka | 11g tłuszczu | 43 g węglowodanów

Jak spalić taką ilość kcal? kilka propozycji:

  • Jeździć na rowerze przez 29 min
  • Truchtać przez 41 min
  • Spacerować przez 56 min
  • Prasować przez 66 min lub
  • Jechać samochodem przez 95 min (jako kierowca)

No to przyznajcie się jak to u was było :)
Pozdrawiam