Nike Free Bionic - recenzja

Komentarze (19) | 5 lis 2013
Witam
Dzisiaj zgodnie z wcześniejsza zapowiedzą przedstawię wam recenzję butów treningowych Nike Free Bionic. Dostaje częste pytania odnośnie tego modelu, szczególnie po tym jak pojawiają się na moim Instagramie. Dzisiaj postaram się odpowiedzieć na większość z nich.
Przeznaczenie:
Według informacji które znalazłam w sieci buty polecane są  do treningów o wysokiej intensywności takich jak : Crossfit, bootcamp, czy treningów siłowych i interwałowych. Tak też pokazał nam je sam producent, w filmiku przedstawiającym dany model widzimy kobietę, która podnosi sztangę, ćwiczy z kettlebellami czy workiem treningowym. 

Wygląd, dostępność, wersje kolorystyczne
Buty są wąskie i dopasowane do stopy, niektórym wydawały się trochę "kapciowate"- to kwestia gustu. W Polskich sklepach znajdziemy po 2-3 wersje kolorystyczne, sama spotykałam się z czarną, różową, różowo-miętową i czarną z różowo-żółtymi wstawkami. Na zagranicznych stronach mamy większy wybór: udało mi się znaleźć 10 różnych kolorów. Swoją różowo-różową chętnie zamieniłabym na różowo-szarą czy niebieską :)
Zalety Nike Free Bionic1. Komfort 
Większość powierzchni cholewki pokrywa siateczka (kolor różowy na obrazku wyżej) jest cienka i przewiewna co na pewno przyda się latem. Pianka jest umieszczona tylko w dwóch miejscach za piętą obraz wokół kostki (kolor miętowy). Meshowa cholewka to właśnie główna różnica pomiędzy Bionic a Adipure (moimi drugimi butami treningowymi - rezenzja). W butach Adidasa mamy miękką piankową cholewkę która otula stopę, w Nike siateczka nie jest już taka miękka, ale za to jest maksymalnie przewiewna - czyli coś kosztem czegoś.

2.Wsparcie 
Z drugim punktem w całości się zgodzę, Oprócz dziurek na sznurówki mamy także sznureczki które zaczynają się przy podeszwie. Wiążąc buty ciasno dopasowujemy je w całości do stopy, dzięki czemu nie odczuwamy przesuwania się jej podczas treningu. Moim zdaniem to duży plus.

3. Niski profil
Czyli podeszwa do której mam mieszane uczucia. Według założenia niska i wąska podeszwa zapewni nam stabilność podczas ćwiczeń. Z tą stabilnością bywało różnie, but nie ma wzmocnienia po wewnętrznej stronie, które by mi się przydało bo posiadam stopę pronującą i wysokie sklepienie. Przy niektórych ćwiczeniach, szczególnie tych na jednej nodze stopa przekrzywiała się do wewnątrz. Osoby o neutralnym czy supinującym typie stopy mogą nie mieć takiego problemu.
Podeszwa jest miękka (gumowa ?) i elastyczna, dzięki czemu mamy dobrą przyczepność i szeroki zakres ruchu. Piankę amortyzującą mamy tylko w strefie pięty.Jako model z serii Free ten model Nike ma nam zapewnić wrażenie ćwiczenia boso. Jest też bardzo lekki - co jest charakterystyczne dla tej serii.

Ten but treningowy przeznaczony do ćwiczeń, nie nadaje się do biegania na zewnątrz chociaż na bieżni sprawdzał się całkiem dobrze. Jeśli biegacie na maszynie sporadycznie - wystarczą.

Nie obcierały mnie, ale to może być kwestia indywidualna.

Rozmiarówka typowa, na co dzień nosze 38 i taki rozmiar zamówiłam. Wcześniej przymierzałam je w sklepie, wahałam się pomiędzy 38 a 38,5 w ostateczności wybrałam mniejsze.

Ogólnie model wart polecenia, znalazłam w nim tylko jedna wadę - czasami były niestabilne przy mojej stopie pronującej, jednak nie umożliwiało to wykonanie ćwiczenia. Ten problem na pewno nie będzie dotyczył wszystkich.

Niżej porównanie do Nike Free Run 5 i Adidas Adipure TR 360 w których podeszwa i cholewka jest szersza. Identyczną podeszwę mają balerinki które były w komplecie do Wrap Studio Pack (ostatnie zdjęcie).

Zdjęcia :
Recenzja tego modelu została napisana przy współpracy ze sklepem Fitnesstrening.pl jednak nasza współpraca działa również w obie strony. Poprosiłam o zniżkę na ten model dla osób zainteresowanych - udało się. Do 11 listopada (lub do wyczerpania zapasów) można je kupić w ofercie tygodnia w cenie 199 zł, po tej dacie wracają do ceny regularnej :
 http://www.fitnesstrening.pl/Oferta-Tygodnia-do-11-11-cinfo-pol-437.html?utm_source=mainpage&utm_medium=baner&utm_content=bionic&utm_campaign=OT45

Pozdrawiam