Boli cię kolano ? Idź do lekarza !

Komentarze (86) | 17 lis 2013
Witam
Często pod różnymi wpisami widzę, że niektóre osoby narzekają na bóle kolan. Takie głosy pojawiają się najczęściej w rozmowach o przysiadach. Ktoś powie że nie może, inny zapyta czy czy może jak boli , a trzeci będzie się zastanawiał jak zastąpić ten przysiad czymś co działa podobnie, a nie obciąża stawów w takim stopniu. Doskonale to rozumiem, bo mi samej dokucza kolano.

źródło:http://bolace-nogi.blogspot.com/
Nie pamiętam kiedy zaczęły mnie boleć, wydaje mi się że od zawsze. Wcześniej czasem przy zbyt długim siedzeniu np w autobusie czułam potrzebę rozprostowania nóg. Nie zdarzało to się często, nie przeszkadzało na co dzień. Problem zaczął się gdy zaczęłam ćwiczyć. Zaczynało boleć przy głębokich przysiadach i wykrokach. Później ból nasilił się przy bieganiu. W takie gorsze dni czasem czułam je wychodząc po schodach.

Do lekarza wybrałam się w tamtym roku, ale kolano nie było głównym powodem tej wizyty, tylko ból kręgosłupa w odcinku lędźwiowym. Na to że nie mogę zrobić głębokiego przysiadu usłyszałam: to od rolek, jak jeździ pani dużo na rolkach to tak będzie - i nic więcej. W sumie o kręgosłupie też za dużo się nie dowiedziałam, mam leżeć dopóki nie przejdzie.

Niedawno zaczęłam, czy chciałam zacząć ćwiczyć z trenerem personalnym. Nie zdecydowałam się na tego z siłowni, tylko na krakowską grupę Move for health. Gdy przy pierwszym treningu wprowadzającym, powiedziałam że przy przysiadach boli mnie kolano, dowiedziałam się że nie będziemy dalej ćwiczyć bez konsultacji z lekarzem. Polecili mi fizjoterapeutę z którym współpracują. Termin dostałam bardzo szybko. Idąc do kliniki nie miałam dobrego humoru, w sumie obawiałam się tego że na razie w ogóle nie będę mogła biegać, ćwiczyć itp. Okazało się że jest inaczej.
Już po samym dosyć szczegółowym wywiadzie wiedział co mi dolega, badanie tylko to potwierdziło.

http://fizjoterapiamm.pl

Dowiedziałam się w skrócie, że moje zewnętrzne mięśnie ud są mocniejsze niż te wewnętrzne i przez to rzepka skierowana jest bardziej w stronę środka, przez co nie porusza się w swoim torze powodując ból.
Leczenie ? 
Odpowiednie ćwiczenia wzmacniające i rozciągające. Po około trzech miesiącach mogę się spodziewać się znaczącej poprawy. Nie leczone może w przyszłości prowadzić do zwyrodnień.

Trenerzy już skontaktowali się z lekarzem i nasze treningi będą układane właśnie pod tym kątem.

Także jeżeli boli Cię kolano idź do lekarza. Jeżeli opinia jednego nie jest konkretna, i Cię nie satysfakcjonuje idź do innego. Jeżeli odczuwasz ból przy wykonywaniu poszczególnych ćwiczeń - zbadaj to, powinno się unikać aktywności które sprawiają ból. Jeżeli jest to coś poważnego, bieganie czy ćwiczenia mogą pogorszyć całą sytuacje. Być może tak jak w moim przypadku, i wystarczy tylko kilkanaście tygodni stosowania zaleceń lekarza by pozbyć się bólu który dokuczał nam długo.

Niedawno moja koleżanka mi powiedziała : "Zajmij się tym, bo przysiady z obciążeniem to bardzo dobre ćwiczenie, nie warto z niego rezygnować"

Pozdrawiam