Siłownie zewnętrzne - Fit Parki

Komentarze (67) | 12 maj 2013
Witam
Nie wiem czy widzieliście ale, od jakiegoś czasu przy placach zabaw zaczęły się pojawiać maszyny do ćwiczeń siłowych i aerobowych. Na początku pomyślałam że to dobry pomysł miasta, aby zachęcić do ruchu matki, które przychodzą z małymi chcącymi się bawić dziećmi. Później poczytałam trochę na ten temat i dowiedziałam się że że to pojedyncze elementy siłowni zewnętrznych, siłowni outdoor zwanych również fit parkami. W Polsce jest sporo firm oferujących dosyć bogate wyposażenie takich obiektów.

Mimo tego pewnie tylko niewiele miast zdecydowało się na stworzenie takich miejsc - można przypuszczać, że nie ma na to odpowiedniego budżetu. Poniżej zdjęcie bulwaru nadmorskiego w Gdyni:

źródło: http://www.outdoorfitness.pl/
 Osobiście nie kojarzę aby w Krakowie było coś podobnego. Zauważyłam tylko, jak wspomniałam wcześniej, małe obiekty czy pojedyncze maszyny przy placach zabaw. Nie duży pawilon pojawił się obok bloku mojej babci. W miejscu gdzie w dzieciństwie huśtałam się na huśtawkach teraz można poćwiczyć.


Wewnątrz mamy 6 urządzeń : Stepper, Twister, ławka, 2 maszyny siłowe oraz podporę do ćwiczenia brzucha


Wygląda całkiem przyzwoicie, jednak chyba nigdy nie widziałam aby w tym miejscu ktoś ćwiczył. Nawet nie można liczyć na matki pilnujących swoje dzieci: wszystkie maszyny ustawione są tak że podczas ćwiczeń jesteśmy ustawieni tyłem do placu zabaw.

Niedaleko mojego bloku przy piaskownicy również pojawiły się trzy takie maszyny. Tutaj rozmieszczenie jest bardziej przemyślane - ćwicząc mamy na oku wszystkie dzieci bawiące się na ogrodzonym placu. Mamy do dyspozycji 3 elementy: stepper, twister oraz motylka.Z wielką nadzieją wybrałam się również do Wiślanych Tarasów, jednak nie znalazłam nic dla dorosłych. Nie znam się, ale nowoczesny mały placyk dla dzieci nie spodobał mi się.


Moim zdaniem pomysł jest bardzo fajny - z darmowych Fit parków przy blokach może korzystać sporo osób. Na dzień dzisiejszy osobiście zrezygnowałabym z maszyn siłowych na rzecz aerobowych. Próbowałam ćwiczyć na motylku i ćwiczenie na niedopasowanej maszynie (bez regulacji siedziska) jest trochę bez sensu, nie można też zmienić obciążenia. Sama wybrałabym na jego miejsce jedno z urządzeń poniżej które są bardziej uniwersalne:

źródło: www.muller.com.pl
Więcej informacji o siłowniach outdoor możecie znaleźć na:  muller.com.pl outdoorfitness.pl fit43.pl trainer.net.pl ringpol.pl erfit.pl wbduet-metal.pl silownia-zewnetrzna.pl fitpark.pl Niestety nie znalazłam listy adresów nawet dla największych miast.


Jak wam się podobają takie place zabaw dla dorosłych ? może macie coś takiego w swoim mieście ?
Pozdrawiam