Ćwiczenie dnia - Przysiad z obciążeniem

Komentarze (27) | 7 mar 2013

Witam
Już nie raz pisałam wam o przysiadach, dzisiaj chce wam pokazać jego bardziej "zaawansowaną" formę czyli przysiad z obciążeniem. Swój pierwszy, ze sztangą na barkach zrobiłam w grudniu. Później dołożyłam go do treningu. Niestety na razie muszę z niego zrezygnować z powodu problemów z plecami.


Patrząc na to zdjęcie przypominają mi się moje początki na siłowni - kiedy ze zdziwieniem patrzyłam na ćwiczenia ze sztangą inne, niż wyciskanie jej na ławce prostej. Teraz po półtorej roku chodzenia dosyć często z sama z niej korzystam. Ostatnio pod okiem trenera próbowałam wiosłowania

Wracając do przysiadu z obciążeniem - jest to ćwiczenie ogólnorozwojowe które oprócz mięśni ud angażuje również łydki, pośladki a nawet mięśnie brzucha i pleców. 

Jak o czym należy pamiętać podczas wykonywania przysiadu z obciążeniem ? 


Przede wszystkim pośladki musimy wypiąć do tyłu, pamiętając o tym że kolana nie mogą wystawać poza palce stóp. Klatkę piersiową wypinamy tak jak na rysunku obok. Przysiad robimy do momentu w którym uda będą równolegle z podłogą, jeżeli wykonamy pół przysiadu  efekty będą słabsze. Podczas wykonywania ćwiczenia kolana i stopy powinny być w równej linii z udami. Oprócz odpowiedniej techniki trzeba pamiętać również  o dobrym obuwiu. Przy znacznym ciężarze, buty do biegania mogą nie zapewnić wystarczającej stabilizacji stopy. Przekręcanie głowy podczas przysiadu jest niebezpieczne, może doprowadzić do zachwiania całej sylwetki co niesie za sobą ryzyko kontuzji. Dlatego przy squatach na siłowni nie przeglądamy się w lustrze bocznym (źródło www.kulturystyka.fit.pl)

Na pewno nie wiele z nas ma w domu sztangę - dlatego  ćwiczenie można dopisać do listy tego co robimy na siłowni. I dziewczyny nie bójcie się jej, u mnie w Pure rzadko kiedy widuje się panią ćwiczącą z w ten sposób. A przecież są też małe sztangi 10 kg lub zastawy reeboka z których możemy  nawet złożyć sobie 5 kilogramową.
Niedawno znalazłam też wersję dla osób które mają problemy z kręgosłupem bądź kolanami.

Półprzysiad z obciążeniem na barkach:
Pozdrawiam