Fit ciekawostki - 3

Komentarze (13) | 18 gru 2012

Witam
Dzisiaj znalazłam ciekawą informację dotyczącą wykonywania ćwiczeń w treningu siłowym w Shape z września 2008 roku. Sama zawsze starałam się na początku ćwiczyć dużą partię mięśni np: klatkę, plecy a później małą : biceps, triceps. Dlaczego ? Tutaj jest to bardzo dobrze opisane: 

W jakiej kolejności podczas treningu należy wykonywać ćwiczenia siłowe ?

Ćwiczenia należy podzielić na dwa rodzaje : jednostawowe, które wywołują ruch tylko w jednym stawie, oraz wielostawowe, które poruszają kilka stawów jednocześnie. Do pierwszej grupy można więc zaliczyć np. uginanie łokcia z hantlą (wzmacnianie bicepsa) czy też uginanie kolana ( wzmacnianie mięśni tylnej strony uda). Do drugiej grupy należeć będą np. wypady ( ruch w stawach kolanowych, biodrowych i skokowych) albo przysiady ( angażujące te same stawy co wypady). W czasie wykonywania ćwiczeń wielostawowych, ruch wykonuje kilka, zwykle dużych grup mięśni, a niewielkie mięśnie stabilizują ciało. Podczas trwania treningów wielostawowych, ruch wykonuje kilka, zwykle dużych grup mięśni a niewielkie mięśnie stabilizują ciało. Podczas trwanie ćwiczeń jednostawowych pracuje zwykle jedna, niekoniecznie duża grupa mięśniowa. 

Trening zacznij więc od ćwiczeń wielostawowych, a dopiero później przystąp do ćwiczeń jednostawowych. Jeśli odwrócisz tę kolejność, drobne mięśnie będą zbyt zmęczone, aby asystować większym grupom mięśni i ucierpi na tym technika ćwiczeń. Możliwe że nie będziesz w stanie trenować z dużym obciążeniem, wykonać zalecanej liczby powtórzeń lub serii. Efekt ? Trening nie będzie tak skutecznym jak tego oczekujesz. Rezultaty pojawią się z opóźnieniem lub nie będziesz z nich w pełni zadowolona. 
(Konrad Jałowiec,  Shape 9/2008)

Mam nadzieję że przyda wam się ta informacja :)

źródło
Pozdrawiam