Trening Cardio

Komentarze (6) | 24 kwi 2012
Witam
Trening Cardio jest jednym z najczęściej polecanych treningów przy odchudzaniu. Przy systematyczności pozwala na bezpieczne w miarę szybkie odchudzanie polegające głównie na spalaniu tkanki tłuszczowej.Jest to trening tlenowy i wytrzymałościowy. Ma on też dodatkowe plusy: poprawiamy swoją kondycję i dotleniamy organizm. Oprócz tego nasze serce będzie lepiej funkcjonowało. 


Dlaczego?
Ponieważ ze wzrostem wysiłku rośnie również zapotrzebowanie na tlen co zmusza serce do większej pracy. Gdy nasz trening będzie za bardzo intensywny konieczne będzie "przejśćie" na procesy beztlenowe bo nasz organizm nie będzie w stanie pokryć naszego zapotrzebowania.
Tyle jeżeli chodzi o teorię. 


Szczerze sama mam problem z klasyfikacją tego treningu . Wg mnie są trzy rodzaje treningów które możemy wykonywać biegając w inny sposób opisany TU : Aerobowy, Cardio i Interwałowy. 
Aerobowy - Średnia intensywność długi czas treningu
Cardio - od średniej do maksymalnej intensywności która wzrasta stopniowo krótki czas treningu
Interwałowy - na zmianę wysoka, niska intensywność - długi czas treningu. 


Dużo czytałam na ten temat i powiem że różne źródła podają sprzeczne informacje. Wg jednych trening Cardio wygląda tak samo jak aerobowy który opisałam wcześniej, inni piszą że własnie krótki czas z wysoką intensywnością ale wtedy przechodzimy w trening beztlenowy i nazwa "Cardio" trochę nie pasuje. 


Ja opisze tutaj trening który znam z mojej siłowni, który nazywa własnie Cardio. Prowadzony jest bieżniach przez instruktorów. Odbywają się 4 razy dziennie od poniedziałku do piątku. Trwa 20 minut i poziom intensywności wynosi od 50 do 100%. Przy czym bieg na 100% swoich możliwości trwa dokładnie 1 minutę. 


(źródło: Pure)


Jak widać trening przedstawiony tutaj składa się z rozgrzewki, 4 faz i Cool Down.
Cool Down po najwyższej intensywności to zwolnienie w celu uspokojenia tętna ( nie powinno się takiego szybkiego biegu gwałtownie przerywać) 

(źródło: Pure)

Kartka którą pokazałam jest ogólnie dostępna w sieci kubów Pure. Z drugiej strony jest tabelka do zapisywania swoich wyników. To są moje wyniki z 14 kwietnia. 

Bardzo często go robię. Dobrze jest po takich 20 minutach zapisać dystans jaki zdołaliśmy przebiec. W celu późniejszego porównania wyników.

Pozdrawiam