Ryż & Wafle Ryżowe

Komentarze (12) | 24 kwi 2012
Ten post z pewnościom niektórych zainteresuje. Cały czas powtarzam że najlepsze efekty daje dieta polegająca na ograniczaniu węglowodanów. Nie jesteśmy jednak w stanie całkowicie ich ograniczyć, więc powinniśmy jeść jak najlepsze z nich. 


Przypominam:
Węglowodany można podzielić na złożone i proste. Podział wynika z szybkości z jaką one są trawione później zamieniane na cukier który jest absorbowany przez ciało. Węglowodany proste trawione są szybko, węglowodany złożone dużo wolniej - przez co dodają nam energię powoli i zaspokajają głód przez dłuższy czas. 


Wynika z tego ze powinniśmy jeść w głównej mierze węglowodany złożone. 


------------------------------------------------------------

Ryż brązowy (naturalny)

(źródło obrazka: http://blog.hellhound.pl)

Jest najlepszy w każdej diecie. Brązowy kolor zawdzięcza otoczce z otrąb. Jest najmniej przetworzony przez co zawiera w swoim składzie więcej białka, tłuszczu i witamin z grupy B i minerałów. Ma niski indeks glikemiczny. Trawi się bardzo powoli i syci na długo. Jest też źródłem cennego błonnika.

Ryż biały 

(źródło obrazka: www.ekogroup.info)


Podczas produkcji ryżo białego który poddawany jest procesowi łuszczenia usuwana jest łuska, całość lub część okrywy owocowej i zarodek. Przez co traci na wartości. Zawiera również skorobia i to w ilości porównywalnej do ziemniaka. Ale nadal jest jednym z dobrych węglowodanów złożonych w diecie. 


Wafle Ryżowe

(źródło: www.ilewazy.pl)

Wafle ryżowe niewiele mają wspólnego z wartościami odżywczymi ryżu naturalnego. Są poddawane obróbce termicznej i ciśnieniowej przez którą łańcuchy węglowodanowe się skracają, indeks glikemiczny rośnie i z węglowodanów "złożonych" robią się proste. Zawartość błonnika jest dużo mniejsza niż w przypadku ryżu brązowego. Wafle ryżowe to żywność w dużym stopniu przetworzona. 


------------------------------------------------------

Oczywiście nie mówię tutaj że wafli ryżowych nie powinniśmy jeść. Są w miarę dobrym zamiennikiem chleba. Spożywanie w małych ilościach jest dozwolone. Możemy jeść je w czasie treningu. Jednak dieta której podstawą byłyby wafle ryżowe nie jest godna polecenia.