Sposoby na ZAKWASY

Komentarze (29) | 17 kwi 2012
Witam
Ostatnio strasznie męczę się z zakwasami postanowiłam coś o nich napisać. 

Zakwasy

Najczęściej występują się po pierwszym treningu po dłuższej przerwie lub przy bardzo intensywnym treningu. Jest to oznaka tego ze potrzebujemy odpoczynku - przynajmniej nasze mięśnie. 
Pojawiają się mniej więcej po 24 h od treningu bądź po odpoczynku np rano po śnie. 
Zakwasy trwają od 1 do 5 dni w zależności od naszego organizmu i wysiłku, w tym czasie utrudniają nam ruchy zakwaszonej partii mięśni. 

Powstawanie zakwasów

Tak naprawdę nie jest dokładnie wiadome jak powstają zakwasy. Jedni mówią że to przez wydzielanie kwasu mlekowego który w nocy zaczyna się rozkładać i powoduje bóle. Jest też sprzeczna teoria mówiąca o tym że kwas mlekowy usuwany jest z naszego organizmu po 60 minutach. Wg innych zakwasy są spowodowane mikrourazami włókien mięśniowych które powstają podczas rozciągania mięśnia poprzez zewnętrzną siłę. 

Sposoby na zakwasy

Sposobów na zakwasy jest wiele ale tak naprawdę szybko nie pozbędziemy się bólu. Możemy go jedynie złagodzić. 

Rozgrzewka - o niej trzeba pomyśleć przed treningiem. To minumium kilka minut ćwiczeń bez obciążenia mięśni - może być 10 min truchtu lub rozciąganie mięśni - na które również musimy uważać. 

Prysznic - naprzemienny raz zimna raz gorąca zwiększa krążenie krwi i  powoduje zmniejszenia zakwasów. 

Masaż- rozluźnia nasze mięśnie

Sauna - również powoduje rozluźnienie mięśni - dobrze jeśli skorzystamy z niej po wysiłku- przed pojawieniem się zakwasów. 

Maści rozgrzewające - np Ben-Gay działa przeciwbólowo - na bazie mentolu 

     Fastum - na bazie alkoholu - łagodzi objawy

     Amol - można stosować zewnętrznie

Piwo - podobno wypite po treningu łagodzi ból związany z zakwasami. 

Cytryna - sposób który sama wypróbowałam i zadziałał. Wieczorem po treningu zjadamy całą cytrynę. Zrobiłam to i na następny dzień zakwasów nie było :) ale niestety wystąpiły na trzeci dzień więc myślę że cytrynę powinno się jeść z 3 dni po treningu. 

Dalszy ruch - dla niektórych najlepszym sposobem na pokonanie zakwasów są dalsze ćwiczenia ale nie tak intensywne jak dzień wcześniej.

Jak boli to rośnie 

Kiedy mięśnie - a raczej ich włókna zostają uszkodzone musza się zregenerować. Regeneracja prowadzi do wzmocnienia mięśni - stają się silniejsze i bardziej odporne na uszkodzenia. 

żródło: www.nacyklu.pl, www.seriko.pl

Pozdrawiam