Diety których nie należy stosować

Komentarze (8) | 14 kwi 2012
Witam

W internecie można znaleźć bardzo dużo różnych diet. Wiele z nas jest na etapie "wypróbowania" różnych z nich. Większość diet nie daje spodziewanych efektów. Najwięcej zainteresowania budzą te reklamowana hasłami -5kg w 7 dni itp. Skuteczna dieta to taka na której nie chodzimy głodni ponieważ nasz organizm nie może buntować się przeciwko niej - głód nie jest przyjazny dla naszego nas dlatego nasz organizm przy dietach pół-głodówkowych większość tego co zjemy zamienia w tłuszcz bo organizm  tak naprawdę "nie wie" ile ta dieta będzie trwać. Dlatego zalecane jest jedzenie często a mało. Skuteczne odchudzanie musi trwać więcej niż 1-2 tyg. Spróbuje opisać działanie jednych z najpopularniejszych diet. 


Dieta kopenhaska


Zwana 13 dniową dietą cud a także szwedzką. Tak naprawdę nie wiemy skąd ona się wzięła po prostu jest i już. Opis efektów cytuję "Dieta kopenhaska - pomimo tego iż trwa tylko 13 dni - jest bardzo restrykcyjna i wymagająca. Za to... efekty są piorunujące. Bywają osoby, które chudną nawet 15 kg, choć średni spadek wagi ciała przez te 13 dni wynosi od 4 do 8 kg"  Dziennie jemy 3 posiłki. Na śniadanie kubek czarnej kawy z 1 kostką cukru !. 
Jak działa: Podczas tej diety oczywiście tracimy na wadze ale nie jest to tłuszcz z brzucha tylko woda, mięśnie i to co zalegało nam w jelitach. Taki jadłospis to spore obciążenie dla naszego organizmu i dobrze że trwa tylko 13 dni. Po zakończeniu takiej ekstremalnej głodówki to co zjemy będzie natychmiast odłożone w postaci tłuszczu więc efekt jojo mamy zagwarantowany. 

Dieta 1000kcal

Bardzo popularna zalecana nawet przez dietetyków. Z tego co widzę często modyfikowana i stosowana jako dieta 700, 800 kcal. Mimo tego że tutaj jemy zróżnicowane posiłki. Taka ilość kalorii może zakwalifikować ją także do diet głodówkowych. 1000 kcal to nie jest jakaś magiczna granica. Po prostu okrągła liczba którą łatwiej zapamiętać. Każdy organizm ma swoje zapotrzebowanie energetyczne w moim przypadku jest to około 1380 kcal na dzień ale już w przypadku mężczyzny o wzroście 190 i wadze 147 kg wychodzi 2860 kcal. Takie dwie osoby nie powinny  być na jednakowej diecie ponieważ 1000 kcal w drugim przypadku to tylko 35% zapotrzebowania. Częstym błędem w tej diecie jest to że rezygnujemy z kalorycznych tłuszczów na rzecz mniej kalorycznych węglowodanów których zazwyczaj w tym jadłospisie nam nie brakuje. 

Dieta Dukana

Największy Hit ostatnich czasów. Bardzo popularna dlatego że możemy jeść do woli konkretne produkty chudnąć przy tym bardzo szybko i bardzo skutecznie. Efekt jojo praktycznie nie występuje. Dieta działa głównie dlatego że organizm przy trawieniu białka czerpie energie pochodzącą z tkanki tłuszczowej. Nie zmienia to faktu że to dieta monoskładnikowa z przewagą niekoniecznie wartościowego białka. Może powodować to problemy zdrowotne zwłaszcza z nerkami. Dieta ta odpada jest złym rozwiązaniem dla osób aktywnych fizycznie ponieważ najzwyczajniej w świecie nie mamy siły na nic. Podobne efekty daje dużo zdrowszy jadłospis z proporcją białek węglowodanów i tłuszczy 5-3-2 

Wg mnie i wielu innych osób najskuteczniejsza zdrową dieta to właśnie niskowęglowodanowa na której chudnie się szybko bez głodu utraty mięśni  i wyrzeczeń.  


(żródło: www.proteinowa.net, www.kopenhaska.eu)


Pozdrawiam