Kobiety prowadzą - stereotypy wysiadają

Komentarze (24) | 28 sie 2015
W dniu dzisiejszym, chciałabym Wam opowiedzieć trochę o wakacyjnej akcji, w której biorę udział. Zapewne każda z nas słyszała, o niezwykle krzywdzącym dla nas kobiet, stereotypie "Baby za kierownicą". Dzięki temu te z Nas które prowadzą samochód, mogą niesłusznie być brane za słabego kierowcę. Często również osoba jadąca mniej pewnie od innych kierowców, nazywana jest stereotypową "babą". Jednak statystyki mówią coś innego...


Według badań zleconych przez ŠKODA Polska - organizatora akcji "Kobiety prowadzą - stereotypy wysiadają" Panie jeżdżą zdecydowanie bezpieczniej. Ich styl jazdy określany jest jako ostrożny i uważny. Prawie 75% badanych kobiet zadeklarowało, że przestrzega dozwolonej prędkości. Cechuje nas spokojna i opanowana jazda, oraz wysoka kultura na drodze - przykładowo znacznie częściej ustępujemy pierwszeństwa pieszym. Badani uważają, że to właśnie My, częściej jeździmy zgodnie z przepisami ruchu drogowego. Zarówno dla mężczyzn jak i kobiet, jazda samochodem to głównie ułatwienie codziennego życia oraz wygoda. Ponad 40 % kobiet uważa kierowanie autem za przyjemność, która nierzadko daje również poczucie niezależności. 

Niepewna jazda jest jedną z głównych cech określających stereotypową "babę za kierownicą". Tymczasem zaledwie 5% ankietowanych kobiet, określa swój styl jazdy jako niepewny. Dla porównania tą cechę, przypisuje nam aż 48% badanych. Podczas codziennej jazdy zdecydowanie rzadziej podejmujemy niepotrzebne ryzyko i mało kiedy nie zdarza nam się  rywalizacja z innymi kierowcami. W 2013 roku kobiety spowodowały zaledwie 1 na 5 wypadków drogowych.


 "Kobiety prowadzą stereotypy wysiadają" to akcja mająca na celu obalenie mitów powstałych wokół kobiecej jazdy.  


#KOBIETYPROWADZA

To oficjalny hashtag akcji w mediach społecznościowych. Do końca sierpnia na Instagramie trwa druga już tura konkursu, Tak oznaczamy zdjęcia, na których umieszczamy swoje manifesty - czyli hasła określające naszą jazdę. Możemy je umieścić na zdjęciu w dowolny sposób, najprostszym przykładem jest kartka. Najciekawsze fotki umieszczone na Instagramie otagowane #kobietyprowadzą oraz @skodapolska zostaną nagrodzone samochodowymi kubkami. Zachęcam wszystkich : Przyłączcie się do obalania mitów kobiety za kierownicą :) 

Zapraszam również na oficjalną stronę akcji: http://kobietyprowadza.pl/