Wybór biustonosza sportowego

Komentarze (55) | 6 sty 2013
Witam
Temat wyboru biustonosza sportowego pojawił się do tej pory już na kilku blogach. W ostatni weekend wiele na ten temat czytałam, bo sama postanowiłam sobie taki sprawić. Niedawno kupiłam sobie czarny z H&M teraz chciałam coś kolorowego. Niestety oferta sportowych sklepów stacjonarnych była trochę uboga. dlatego kupiłam stanik przez internet.

No i zaczęły się schody bo kompletnie nie wiedziałam co wybrać i czym się kierować. Zwłaszcza że przy moim małym biuście stanik jest praktycznie nie potrzebny.

Z pomocą przyszła książka "Bieganie i odchudzanie dla kobiet" autorstwa Jeffa i Barbary Galloway.
Tak jak pamiętałam między Przemieszczaniem się narządów wewnętrznych a otarciami znalazł się całkiem obszerny dział poświęcony biustonoszom sportowym.

Wybór biustonosza sportowego: 

 • Miseczki A i B: U kobiet noszących te rozmiary często sprawdza się elastyczny biustonosz uciskowy. W trakcie ćwiczeń wciąż będą odczuwały pewne przemieszczenia, a czasem przytrafi się im podrażnienie skóry (szczególnie w trakcie długich treningów), ale będą one zazwyczaj ograniczone do minimum. 
 • Miseczki C, D i E W przypadku tych rozmiarów biustonosze uciskowe się nie sprawdzają. Poszukaj stanika o odpowiednim rozmiarze miseczki, z ramiączkami o minimalnej albo zerowej zawartości elastycznych włókien. Najlepsze umiejscowienie ramiączek będzie różne u poszczególnych osób - więc po przymierzaj rozmaite staniki, by znaleźć taką kombinację, która pasuje do twojego ciała. Jeśli odczuwasz ucisk na ramionach, tam gdzie przebiegają ramiączka, poszukaj modeli w wyściełanymi ramiączkami.Firma Chamipon produkuje bezszwowe staniki zaopatrzone w fiszbiny, które mogą okazać się strzałem w dziesiątkę.  

Dopasowanie stanika:

 • Ogólnie rzecz biorąc stanik powinien ściśle opinać piersi, nie utrudniając jednak przy tym oddychania. Dolna część paska łączącego obie miseczki powinna płasko przylegać do skóry - dokładnie ale bez ucisku. 
 • Kiedy przymierzasz stanik, zapinaj go na środkowy rząd haczyków. 
 • Miseczka nie powinna się marszczyć. Jeśli tak jest wypróbuj mniejszy rozmiar. Czasami różne firmy produkują miseczki które nieznacznie różnią się wielkością. 
 • Jeśli piersi "wychodzą" z biustonosza u góry miseczki albo z boku, przymierz większy rozmiar. 
 • Stanik nie powinien wprawiać twoich piersi w ruch w żadnej płaszczyźnie ani powodować, że będą ocierały się o siebie nawzajem. Właściwie dopasowana miseczka powinna ograniczyć ruchy. 
 • Mając na sobie biustonosz, poruszaj rękami w taki sposób jak robisz to podczas ćwiczeń. Nie powinnaś przy tym odczuwać żadnego podrażnienia ani ograniczenia swobody ruchów.
 • Obwód stanika jest zbyt duży jeśli pasek na plecach podnosi się do góry. Spróbuj wydłużyć ramiączka.
 • Powinnaś być w stanie wcisnąć jeden palec pod pasek biegnący z przodu i z tyłu biustonosza. 
 • Ogólnie rzecz biorąc, powinnaś być w stanie wcisnąć dwa palce pod każde z ramiączek. 
 • Przymierz stanik i poruszaj się w nim  w taki sposób, jak podczas ćwiczeń, stając przed lustrem by sprawdzić czy piersi za bardzo nie podskakują. 
 • Przejdź albo przebiegnij krótki odcinek, jeśli obsługa sklepu wyrazi zgodę. Upewnij się że nic Cię nie uwiera, że możesz swobodnie oddychać i naturalnie wykonywać wszystkie te ruchy, które będziesz później wykonywać w trakcie ćwiczeń. 
źródło:  "Bieganie i odchudzanie dla kobiet" Jeff, Barbara Galloway
źródło obrazków www.zalando.plZmierzyłam obwód klatki piersiowej i pod biustem. Wyszło 77 i 71 czyli malutkie 75 B. Mój rozmiar to 75A/B jutro zmierzę się jeszcze raz ! Zdecydowałam się na uciskowy top w rozmiarze S. Chyba tak samo stawiałabym w ciemno. Który dokładnie wybrałam pokażę jak dojdzie - pewnie koło środy. Gdyby mój biust był większy raczej nigdy nie zamówiłabym stanika przez internet. 


Polecam również posty Kamy i Magdy na temat biustonoszy sportowych. 

Pozdrawiam