Żywność Light

Komentarze (32) | 16 wrz 2012
Witam
Ok teraz czas na pierwszy już od dłuższego czasu artykuł :) Wszyscy znamy żywność Light ale czy warto kupować takie produkty ? Jest ich bardzo dużo od mleka po słodycze np słynna Cremosa od Chupa Chups czyli słodki lizak która podobno nie ma w sobie cukru czy Coca cola light.


Słowo Light kojarzy nam się z czymś lekkim, lekkostrawnym z czymś co możemy jeść niemal bez ograniczeń a i tak nie utyjemy. Często słyszymy opinię że nie powinniśmy jeść takich produktów bo to pułapka dietetyczna. Postaram się wyjaśnić dlaczego.

Żywność Light: czy jest zdrowsza od tradycyjnej żywności ? Przecież jedząc produkty light nie będziemy tyć czyli będziemy szczuplejsi = zdrowsi ? bo otyłość to choroba ?
Niestety często mniej cukru czy tłuszczu oznacza więcej chemii. Skład produktów możemy sami sprawdzić na etykietach. Im mniej składników np tych o nazwach E... tym żywność jest mniej przetworzona.

 Tak naprawdę nie ma przepisów określających taką żywność. Możemy jednak znaleźć co to jest żywność o obniżonej wartości energetycznej ( 30% kalorii mniej niż w przypadku tradycyjnego produktu)
i produkt o niskiej wartości energetycznej ( max 40 kcal/100g w przypadku produktów płynnych 20kcal/100g)
Produkty niskotłuszczowe nie powinny mieć więcej niż 3g tłuszczu na 100g a produkty niskocukrowe maksymalnie 5g cukru na 100g.

"Według przepisów Unii Europejskiej wartość kaloryczna produktu light musi być mniejsza od typowego produktu o co najmniej 30 proc. Niestety, kategoria light nie podlega żadnej kontroli i nie potrzeba do niej certyfikatu. Prostym sposobem na "odchudzenie"; żywności jest pozbawienie jej cukrów prostych. Są to artykuły bez glukozy czy miodu, dosładzane aspartamem. Wśród nich najbardziej popularne są napoje i gumy do żucia. " źródło: onet.pl
Często jednak te warunki nie są spełniane ale producenci bezkarnie umieszczają na opakowaniach nazwy takie jak  : Fit , Fitness, Slim

Np płatki Fitness:
23,7g cukru niestety daleko do 5g, a chyba wiadome jest to, że produkty dietetyczne powinny go mieć jak najmniej.

 

Dlatego często zastępowany jest sztucznymi słodzikami. Np litrowa butelka Coli ma około 420 kcal i 100g węglowodanów. Butelka Coli Light ma 2 kcal i 0 węglowodanów. Wszystko dzięki substancji o nazwie Aspartam E951 która jest 180 razy słodsza od cukru przy niemal zerowej wartości kalorycznej. Słodycz aspartamu trochę różni się od smaku cukru, jednak po wymieszaniu jej z inną substancją: acesulfamem jest praktycznie nie do odróżnienia. 

Czy są szkodliwe? Kiedyś pojawiły się doniesienia że podczas badań substancje te wywoływały raka mózgu u szczurów. Później po przeprowadzeniu nowych testów aspartam został dopuszczony do sprzedaży. Więcej o tym możecie przeczytać tutaj: Klik. Pojawiły się również takie komentarze jak " Aspartam oficjalnie został uznany za nieszkodliwy, ale badania nad nim przeprowadził wyłącznie jego producent więc tym badaniom nie można ufać" Wiadome jest to że zbyt duże spożycie np gum Orbit może wywołać biegunkę "Spożycie nadmiernych ilości może wywołać efekt przeczyszczający" 

Gdzie możemy znaleźć słodziki syntetyczne? W napojach słodzonych, gumach do żucia, przetworach owocowych, napojach witaminowych oraz innych słodkich produktach "bez cukru". 

Co możemy znaleźć również na etykietach : 

Fosforany : E450, E451, E452, E516 

Wysokie stężenia fosforanów mogą zakłócać niektóre procesy metaboliczne, ponieważ fosforan odgrywa ważną rolę w ogólnym metabolizmie, mogą również zaburzyć trawienie czy powodować tycie.

Konserwanty:

Benzoesan Sodu E211 ( wzmacnia naturalny smak pożywienia, a zarazem niszczy drożdże, pleśnie i wirusy)
Jest uznany za dodatek niebezpieczny dla zdrowia. Wywołuje astmę, pokrzywkę, anafilaksję, problemy behawioralne, egzemę, podrażnia śluzówkę żołądka. Powinny go unikac osoby uczulone na aspirynę i dzieci. Wywołuje też reakcję alergiczną

Sorbinian Potasu E202 (nie pozwala bakteriom i grzybom rozwijać się w żywności)
Jest to środek silnie drażniący powodujący alergię

Jest jeszcze cała masa aromatów, barwników i substancji polepszających smak.

Oglądałam kiedyś w telewizji program o żywności i tam widziałam takie proste wytłumaczenie: Po odtłuszczeniu i odcukrzeniu produktu, dodaje się do niego wody która ma objętość a nie ma wartości odżywczych. Teraz aby to wszystko razem się trzymało trzeba dodać zagęstniki i inne związki chemiczne. Dodatkowo przy odtłuszczaniu produkt traci witaminy, które uzupełnia się dodając te syntetyczne.

Czyli trochę bez sensu

Oprócz tego żywność Light jest dużo droższa od tradycyjnej - Chwyt marketingowy ?
Oraz często określana jako bez smaku.
Są również przypadki w których jedzenie light ma więcej kalorii niż zwykłe np pieczywo chrupkie vs chleb

źródło:  http://guysandgoodhealth.com

OK a teraz coś pozytywnego: 
Nasz organizm poradzi sobie z chemią w jedzeniu mocno przetworzonym, jeżeli nie jemy tego codziennie, ale np raz w tygodniu. Jak już musimy sobie kupić Red Bulla to lepiej wypić sugar free, niż normalnego z ogromną ilością cukru. Serek wiejski light będzie dobry wyborem, a mleko może nie 0% które smakuje jak woda tylko 2% zamiast 3,2%

Pozdrawiam