"Blogerkę kosmetyczną za 5 zł kupię"

Komentarze (12) | 22 maj 2012
Witam
Dzisiejszy post jest moją refleksją po przeczytaniu artykułu z Bloga Black dresses. 
Osobiście odwiedzam i czytam wiele blogów kosmetycznych i poniekąd muszę przyznać autorce tego tekstu rację. Spotkałam się parę razy z (mówiąc szczerze z średnimi) blogami które istnieją  2-3 tygodnie a już mają na koncie 2 współprace i darmowe próbki lub kosmetyki do przetestowania. Zawsze zastanawiałam się wtedy jakie korzyści ma ta  firma z tej współpracy. Przecież lepiej wysłać więcej produktów lepszej bloggerce która pisze całkiem sensownie ??  Denerwuje mnie to że powstają blogi tylko pod kontem współpracy, osoby próbujące wycisnąć z niego co się da. Obok strony głównej zakładka "propozycje współpracy" zamiast skupić się na blogowaniu skupiają się na szukaniu sponsorów, rozumowanie typu " skoro prowadzę bloga głupio by było nic z niego nie mieć". 

Z drugiej strony trochę rozumiem bloggerów. Którzy chcieli by mieć dobrego bloga z którego mieli by same profity. Już wspominałam parę razy że miałam bloga kosmetycznego parę lat i wtedy nikt nie słyszał o współpracy typu firma - blog. A pewnie wtedy bardzo ucieszyła bym się z darmowych próbek. Mimo tego że blog miał grubo ponad milion wyświetleń nie dostałam nigdy nic. 

Nie pomyślałabym nigdy że firma przy takiej współpracy mogłaby zażądać jedynie pozytywnej opinii na temat produktu - nigdy bym na takie coś nie poszła. Czytelnicy od razu mogą wyczuć nieszczerą recenzję - skupianie się jedynie na zaletach. Szczerze nigdy nie napisałabym recenzji pudru który ktoś by mi przysłał w torebce foliowej... gdy firma proponuje współpracę powinna zaoferować całe opakowanie danego produktu - nie próbkę!

Mała rada dla bloggerów 
Jeżeli chcecie podjąć współpracę nie zgadzajcie się od razu na wszystko byle by coś dostać. Negocjujcie warunki wymyślcie fajną  akcję reklamową - poproście o dodatkowy zestaw próbek dla czytelników - bądźcie kreatywni - a może ktoś was zauważy i dostaniecie kolejną propozycję współpracy. ( dostaniecie może w końcu nie będziecie musieli się o nią prosić*). Jeżeli chcecie mieć dobrego bloga zadbajcie o niego, ładny szablon , starannie przygotowane zdjęcia, specyficzny i powielany styl pisania postów, wszystko się liczy. Wejdź  na ulubione blogi i zobacz jak wyglądają,co ci się w nich najbardziej podoba - szukaj inspiracji u najlepszych. Nie nastawiaj się na spektakularne wyniki od razu, bądź cierpliwa. To wszystko popłaca. 

*czytałam ostatnio artykuł o tym że sklepy dostają setki e-maili od bloggerów z prośbą o coś darmowego !?!

Zakładając tego bloga chciałam pisać o odchudzaniu modzie i kosmetykach - jednak w tym momencie najbardziej interesuje się odchudzaniem i pisanie o tym sprawia mi największą przyjemność. Może w wakacje poszerzę tematykę o coś jeszcze? może za niedługo dodam notkę kosmetyczną? jeszcze nie wiem ale nie chce aby ten blog był o wszystkim i o niczym. 
Pozdrawiam